09123058416, 09366929939info@tahkimsazeh.ir

نحوه اجرای یوبوت

روش اجرای دال مجوف یوبوت:

 

سقف یوبوت در ده بخش به شرح زیر اجرا می شود:

 

1-قالب بندی تخت زیر دال:

قالب زیر دال سازه ای است موقت که وظیفه تحمل بار ناشی از بتن،آرماتور، سایر اجزای سقف وعملیات بتن ریزی تا هنگامی که بتن به مقاومت مورد نظر برسد را دارد. این سازه شامل صفحه رویه (از جنس چوب، فلز و ...)،پشت بندها، پایه ها، داربست]قطعات اتصال و نظایر آنها میباشد که سطح صاف و یک دستی برای زیر دال فراهم می کند. توجه به تراز زیر سقف در نقشه های اجرایی برای بستن قالب زیر دال امری ضروری میباشد.

 

2-شبکه آرماتور پایین دال:

شبکه آرماتور پایین دال را طبق نقشه های اجرایی و با نظر ناظر گارکاه روی سطح قالب اجرا می شود. استفاده از اسپیسر جهت بدست آمدن کاور زیرین آرماتور لازم می باشد. جهت جلوگیری از حرکت و جابجایی احتمالی در هنگام بتن ریزی، توصیه می شود که آرماتورها با سیم به داربست یا سایر اجزا زیر قالب مهار شوند.

 

3-جاگذاری آرماتورهای تیر:

دال مجوف یوبوت در دو روش با تیر و بدون تیر اجرا می شود، اگر مطابق با نظر طراح سازه از تیر در طراحی سقف استفاده شده باشد، باید آرماتورهای تیر طبق نقشه های اجرایی در محل دقیق اجرا و با سیم به شبکه آرماتورپایین متصل شوند.

 

4-قرار دادن قالب یوبوت:

در این مرحله قالبهای یوبوت مطابق با نقشه اجرایی سازه در محل خود قرار می گیرند و بست های

موجود در کنار قالبها را در فواصل مورد نظر طراح بسته و از عدم تغییر این فاصله اطمینان حاصل

می شود. باید توجه شود که حداقل یک میلگرد طولی در شبکه بالا و پایین دال باید بین دو قالب یوبوت قرار گیرد.هر یوبوت برای تحمل بار گسترده <80 کیلوگرم طراحی شده است، بنابراین در مراحل آماده سازی دال جهت بتن ریزی از وارد آوردن نیروی گسترده یا متمرکز بیشتر بر روی آنها باید اجتناب شود.

 

5- شبکه آرماتور بالای دال:

شبکه  آرماتور بالای دال مطابق نقشه های اجرایی و  با تایید ناظر پروژه روی قالبهای یوبوت قرار می گیرند.

 

6-نصب سنجاق ها و آرماتورهای برشی:

مطابق با نقشه های اجرایی، در کنج هر یوبوت باید از آرماتور سنجاقی استفاده شود تا هم قالبهای یوبوت در بین دو شبکه آرماتور محسور شوند و هم شبکه بالا و پایین یکپارچه شوند، این آرماتورها در دال نقش برشی نیز دارند. جهت کنترل نیروی برشی پانچ در محل ستون ، دیوار برشی و بازشو بزرگ باید طبق نقشه های اجرایی از آرماتورهای تقویتی با زاویه 45 درجه و آرماتور سنجاقی استفاده شود. در صورت نیاز به نصب اجزای غیر سازه ای به سقف نظیر نما، سقف کاذب و ... نصب و ثابت کردن پلیت در محل های مورد نیاز ضروری است.

 

7- تکمیل قالب:

بعد از تکمیل عملیات آرماتور بندی و یوبوت گذاری دال، باید قابهای پیرامونی سقف را تکمیل کرد. قالب و آرماتورها باید از هر گونه آلودگی، گرد و غبار، مواد زاید خارجی و ... زدود شود. در فواصل منظم تعدادی شابلن (نشانه) جهت تعیین میزان حجم بتن ریزی تعبیه شود.

 

8-بتن ریزی:

بتن ریزی باید با بتن مورد نظر طراح و با شرایط اختلاط و انتقال مناسب در دو مرحله متوالی و پیوسته انجام گیرد. برای بتن ریزی حتما باید از پمپ هوایی استفاده شود. ابتدا باید با استفاده از روان کننده ها اسلامپ بتن را بالا برد و بتن ریزی به ارتفاع 7-10 سانتی متر اجرا شود، با انجام ویبره به صورت منظم و دقیق از تراکم و نفوذ بتن به زیر قالب یوبوت اطمینان حاصل می شود، لایه دوم بتن بدون توقف و با اسلامپ پایین تر بلافاصله روی سقف ریخته شود. بعد از رسیدن بتن به سطح مورد نیاز روی آن پرداخت می گردد.

 

9-عمل آوری بتن:

روند کنترل رطوبت و دمای بتن را عمل آوری بتن گویند.عمل آوری بتن بخش بسیار مهم در هر سازه بتنی میباشد. برای عمل آوری بتن دال مجوف یوبوت بهتر است با پهن کردن گونی روی سطح دال هم سایه روی سقف ایجاد شود و هم رطوبت را تا زمان بیشتر روی سقف نگه داشته شود. مدت زمان عمل آوری بتن در جدول 9-7-2 مقررات ملی ساختمان مبحث نهم تعیین شده است.

 

10- قالب برداری:

در صورتی که زمان قالب برداری در نقشه ها تعیین نشده باشد،جدول 9-11-2 مقررات ملی ساختمان مبحث نهم ملاک عمل قرار می گیرد. پایه های اطمینان باید در دو طبقه و با امتداد یکسان روی هم اجرا شود، فواصل پایه های اطمینان نباید از سه متر کمتر در نظر گرفته شود.

ارتباط با ما

آدرس دفتر: تهران- حیابان 

آدرس کارخانه: جاده ساوه- ...

تلفن:09123058416-09366929939

آدرس ایمیل:info@tahkimsazeh.ir

تمامی حقوق این سایت متعلق به تحکیم سازه می باشد.