09123058416, 09366929939info@tahkimsazeh.ir

پانل های سه بعدی

پانل های سه بعدی :

پانل های سه بعدی یا بتن ساندویچی  که به نام تری دی پانل در ایران معروف هستند ، چند سالی می باشد که این سازه های پیش ساخته  ( دهه پنجاه وارد ایران شدند و تا دهه هفتاد پیشرفت چندانی نکردند ) مورد استقبال مردم قرار گرفته است . سازمان مسکن و زمین در سال های 1381- 1380با انتشار دو جلد دفترچه راهنما و مشخصات فنی تری دی پانل ها در شناسایی آن کمک بسیاری کرد و امروزه   به شدت مورد استقبال پبمانکاران قرار گرفته است . اولین قسمت ساخت تری دی پانل ها ، فوم می باشد که دارای  ضخامت و چگالی متفاوتی است که باعث تغییر قیمت تری دی پانل ها می گردد  بر همین اساس هرچه چگالی فوم ها بیشتر باشد قیمت آن نیز بیشتر خواهد شد . بعد از سفارش فوم ها ، در موقع خریدن باید مش های آن نیز جداگانه خریداری شود . در این جا وزن مش ها در قیمت تری دی پانل ها بسیار موثر خواهد بود . مش ها توسط  خرپا ( سیم مفتول ) به پانل ها وصل می گردد و بعد از آن تست جوش انجام می گردد  و این تری دی پانل ها به قسمت بارگیری انتقال پیدا می کنند . تری دی پانل ها باید با توجه به نقشه های تایید شده نظارت و دستگاه اجرایی هر پروژه خریداری شوند . در آخر باید در هنگام خرید دقت شود که دانسیته هسته عایق فوم پلی استایرن با حداقل های آیین نامه ای مطابقت داشته باشد( حداکثر شاخص گسترش شعله 25 و حداکثر شاخص گسترش دود آن 450)  و از نوع کند سوز باشد  . هنگام وقوع زلزله های شدید ( 5 تا 7 ریشتر ) تری دی پانل ها نهایت خم می شوند و اگر زمانی هم سقوط کنند به دلیل داشتن وزن سبک خطری برای ساکنان ساختمان نخواهند داشت .

مشخصات فنی تری دی پانل ها میتوان به مفتول 5.2 الی 8 میلی متری اشاره کنیم که با چشمه های 5*5 سانتی متری با مقاومت کششی مفتول 4000 کیلوگرم بر سانتی متر مربع  ساخته می شوند و پوشش بتنی از 3 تا 5.5 سانتی متری  با مقاومت حداقل 20 مگا پاسکال می باشد که با توجه به باربر بودن دیوارها می تواند متفاوت باشد .

سازه های تری دی پانل که از فوم و مش و خرپا تشکیل شده است  و در هنگام نصب با سیم های مفتول به یکدیگر وصل می شوند  و در اخر روی صفحه های آن بتن پاشی با شاتکریت  انجام می شود . تری دی پانل ها بسیار مقاوم هستند . در هنگام بتن پاشی تر دی پانل ها باید از بتن مقاوم و استاندارد استفاده شود تا به فوم ها آسیبی وارد نشود . ضخامت نهایی در حدود 10 الی 12 سانتی متر باید بشود .

دلیل استحکام دیوارهای تری دی پانل خرپای موربی است که از هر دو طرف به مش جوش شده است و انتقال نیروهای وارده به صورت عملی به هر طرف میسر می کند . این استحکام باعث  می شود تا دیوارها خم و شکسته نشوند ، نصب درب و پنجره آسان می باشد که به دنبال آن نصب آسان تری دی پانل ها را به دنبال خواهد داشت .

 

نحوه اجرای پانل های سه بعدی :

در دیوار های غیر باربر از پنل سه بعدی مشبک  که از دو شبکه مش با مفتول 3 میلی متری به فاصله معین به هم جوش می خورند  و چشمه های 8*8 سانتی متری  با عایق فوم پلی استایرن در وسط  آن تشکیل می دهد .

اجرای کلی  تری دی پنل ها به این صورت می باشد که یک پانل به عنوان مبنای نصب دیوارهای عمود و هم راستا بر خود است که  در انتهای گوشه دیوار خارجی  نصب و تراز شود و سپس میلگردهای اتصال بین شبکه جوش و هسته عایق پلی استایرن قرار دهیم و به شبکه متصل گردد از مش های اماده U   شکل برای جلوگیری از ایجاد ترک دور بازشوها  استفاده می کنیم .

از جمله مزیت های سازه ای این پانل ها می توان صلبیت سازه ، توزیع متناسب نیروی زلزله ، یکپارچگی در کف و دیوار، کاهش سطح اشغال شده و کاهش وزن ساختمان و ... اشاره کرد

 

کاربرد تری دی پانل ( دیوار پلاستوفومی )  :

سقف – دیوار جداکننده غیر باربر – دیوار باربر – ساختار سازه ای

پانل های سه بعدی دیواری ( باربر – غیر باربر )

دیواری غیر باربر : در سازه های فلزی و بتنی در دیوارهای داخلی و خارجی اجرا می گردد به دلیل سبک بودن و عایق و ... در برج ها بسیار کاربرد د ارد .

دیوارهای باربر : عمدتا در انبوه سازی از جمله دیوار های سوله ها ، ساختمان های بدون استفاده از سازه بتنی و فلزی  و ساختمان های صنعتی کاربرد دارد .

 پانل های سه بعدی سقفی :

سقف به صورت تیرچه و پانل اجرا می شود که عرض پانل های سقف بین 80تا 100 سانتی متر و فوم موجود در آن بین 10 تا 15 سانتی متر می باشد و ضخامت بتن نهایی 5 تا 7 سانتی متر خواهد شد .

 

 

 

 

مزیت های تری دی پانل :

1 – نصب سریع ( 50 درصد سریع تر )

2 – قیمت مناسب

3 – وزن سبک

4 – عایق حرارت ( بین 50 تا 80 درصد )

5 – عایق صوت

6 – عدم پرت مصالح به دلیل عدم کنده کاری جهت لوله های تاسیسات

7 – نصب اسان تاسیسات مکانیکی و الکتریکی

8 – تزریق ملات توسط شات کریت

9 – مقاومت در برابر زلزله و فشار باد ( 400 کیلومتر در ساعت )

10 – سرعت حمل و نقل و جابه جایی آسان پانل ها در طبقات ساختمان

11 – عایق در برابر اتش سوزی به دلیل وجود بتن در طرفین پانل

12 – نفوذناپذیری حشرات به داخل ساختمان

13 – کاهش وزن آهن و بتن مصرفی

14 – به دلیل ضخامت ناچیز دیوار دستیابی به فضای مفید بیشتر

15 – عبوردادن لوله های آب و فاضلاب به راحتی از زیر شبکه پانل

16 – کاهش زمان اجرای ساخت  به میزان 50 درصد

17 – قیمت مناسب و...

 

 

 

 

نیروها و مدت زمان اجرا :

یک نفراستاد کار برای برش جای بازشوها ، شاقول کردن ، اتصال پنل ها به هم

یک نفر کارگر ساده  به عنوان کمکی برای استاد کار

یک نفر کارگر ساده برای حمل و جا به جایی پنل ها

و برای شاتکریت نیز نیاز به سه نفر ( اپراتور بتن ، ساخت بتن و انتقال آن ، ریختن بتن داخل قیف ) نیاز می باشد .

یک گروه حداقل 80 مترمربع پنل در روز می تواند نصب بکند و یک گروه سه نفره می تواند 150متر مربع در روز شاتکریت کند .

 

اجزای تشکیل دهنده تری دی پانل ها :

پنل های پیش شاخته سبک  می باشد که شامل دو صفحه مش بندی شده ( دو صفحه شبکه جوش شده فولادی ) mesh می باشد که در میان آن یک عایق پلاستوفوم وجود دارد که به وسیله خرپا به هم وصل شده اند که بعد از نصب آن ها ، بتن از دو طرف  توسط  دستگاه شات کریت ( بتنی با طرح اختلاط مخصوص می باشد که توسط پاشش سریع روی سطوح وبدون  قالب بندی اجرا می گردد ) روی آن پاشیده می شود .

 

مشخصات فنی تری دی پانل ها :

1 . فولاد مصرفی در این شبکه ها از نوع ساده و بدون اج دار می باشد که قطر این مفتول های جوش شده از 2.5 تا 6 میلی متر می باشد .

2 . هسته عایق اوصولا از جنس پلی استایرن کند سوز قابل انبساط  می باشد .

3 . مقاومت کششی مفتول ها برای دیوارهای غیر باربر حداقل سه هزار کیلوگرم بر سانتی متر مربع  و برای دیوارهای باربر حداقل چهار هزار کیلوگرم بر سانتی متر مربع می باشد .

4 . حداقل چگالی اسمی هسته عایق پلی ستایرن برای دیوار های غیر باربر 10 کیلوگرم بر میلیمتر و برای دیوارهای باربر حداقل 15 کیلوگرم بر میلیمتر می باشد .

5 . ضخامت هسته عایق بین 4 تا 10 سانتی متر می باشد و اصله شبکه های جوش از هم 8 تا 14 سانتی متر می باشد .

6 . چون دیوارها و سقف به طور باکس و یک پلرچه می باشد بنابراین توزیع بار و مقاومت در برابر زلزله یکنواخت و همگن خواهد بود .

شاتکریت :

بتنی که با طرح اختلاط مخصوص توسط بتن پاشش سریع روی سطوح و بدون نیاز به قالب بندی پاشیده می شود .

بتن پاشی در تری دی پانل ها به دو صورت نازل دستی یا پمپ مکانیکی صورت می گیرد . در روش نازل دستی  ، بتن با طرح اختلاط مورد نظر در محل ساخته می شود و نازل دستی که از یک قیف و لوله متصل به پمپ ساخته شده است توسط اپراتور بتن پاشی با فشار باد بر روی سطح مورد نظر پاشیده می شود .

در ورش پمپ مکانیکی ، بتن بعد از ساخت داخل پمپ می شود سر لوله متصل به فشار هوا به سطح کار پاشیده می شود

 

 وسایل های مورد نیاز برای نصب تری دی پنل ها :

دستگاه جوش ( جوش میلگرد ) ، دریل ( کاشت میلگرد ) ، قیچی آرماتوربری ، پمپ باد ( برای شاتکریت ) ، قیف مخصوص  ( برای شاتکریت ) و کمپرسور و ... نیاز می باشد تا بتوان یک دیوار تری دی پانل نصب شود  .

شرایط جوی  بر اساس آیین نامه بتن ایران :

دما از 32 درجه سانتی گراد  در حین ساخت بتن بالاتر نرود .

بتن پاشی در دمای کمتر از 5 درجه سانتی گراد مجار نمی باشد .

بتن پاشی در سطوح یخ زده مجاز نیست .

در شرایطی که وزش باد بسیار است و یا بارش باران باعث جدا شدن دانه ها و یا شسته شدن و از هم پاشیده شدن سنگ دانه های بتن می گردد ، مجار نمی باشد

شرایط نگهداری نیز بدین گونه می باشد که حداقل تا سه روز سطح بتن مرطوب نگه داشته شود .

 

 

 

ارتباط با ما

آدرس دفتر: تهران- حیابان 

آدرس کارخانه: جاده ساوه- ...

تلفن:09123058416-09366929939

آدرس ایمیل:info@tahkimsazeh.ir

تمامی حقوق این سایت متعلق به تحکیم سازه می باشد.