09123058416, 09366929939info@tahkimsazeh.ir

اسپیسر

اسپیسر ( فضا ساز میلگرد ) :

اسپیسر ( SPACER )   به معنی فاصله گذار می باشد که در صنعت ساختمان اسپیسر قطعه ای است که دور  میلگرد  قرار گرفته و فاصله بین میلگرد و سطح بیرونی را تامین می کند که به اصطلاح کاور میلگرد می گویند و در سازه های بتن مسلح مثل دیوارها ، پی ها ، دال ها و سایر احجام بتنی مسلح کاربرد دارند.

مطابق نشریه 55 مشخصات فنی کارهای ساختمانی  به منظور تامین و کنترل پوشش بتن می توان از قطعات بتنی یا خرک های فلزی به تعداد لازم استفاده کرد . قطعات بتنی باید از جنس مفتول بوده و به میلگرد های اصلی کاملا محکم شود . اسپیسر قطعه ای دفنی در بتن می باشد که برای فاصله انداختن بین میلگرد و بتن استفاده می شود. گاهی از اسپیسر برای ایجاد فاصله بین قالب بتن و خاموت ها استفاده می کنند .

با توجه به این که خوردگی آرماتور از مهم ترین عوامل تخریب سازه های بتنی می باشد . خوردگی علاوه بر اینکه بتن پیرامونی را تخریب می کند باعث عدم چسبندگی آرماتور با بتن ( کاهش سطح مقطع میلگرد ) شود .از جمله مهم ترین عوامل سرعت بخش به خوردگی بتن می توانیم علاوه بر سایر پتانسیل های لازم عدم پوشش میلگرد در بتن دانست که امروز با گذاشتن کاور یا اسپیسرها  از خوردگی آرماتورها جلوگیری می توان کرد .

در میان فضای بیرونی میلگرد و بتن قطعه ای از جنس بتنی ، فلزی ، چوبی و یا پلاستیکی قرار می گیرد که به آن فضا ساز میلگرد در اصطلاح اسپیسر نامیده می شود .

هدف از نصب اسپیسر جلوگیری از خوردگی میلگرد می باشد . این قطعه باعث می شود که عامل خورنده به میلگرد ها نفوذ نکند و در نتیجه از زنگ زدگی آرماتورها جلوگیری  می شود و به همین دلیل سبب افزایش عمر میلگرد در بتن می گردد .

استفاده از اسپیسر در منطقه هایی که مرطوب و نزدیک آب هستند که احتمال خوردگی میلگرد ها بالا است و همچنین در مناطقی که احتمال وقوع زلزله در انجا شدید است ، ضروری می باشد .

جنس اسپیسرها :

جنس اسپیسر های موجود در بازار بتنی ، فلزی و پلاستیکی می باشد که از لحاظ قیمت تفاوت چشمگیری با یکدیگر دارند .

اسپیسر فلزی : این جنس اسپیسر معمولا به شکل مفتول و یا میلگرد خم شده هستند به طوری که میلگرد بتواند به راحتی روی اسپیسر ها قرار بگیرد .

اسپیسر بتنی : در ساخت اسپیسر های بتنی دقت بسیاری زیادی نیاز است برای این که ضریب حرارتی اسپیسر بتنی با بتن مسلح مصرفی یکسان باشد باید نوع ساخت بتن ، اسپیسر بتنی با بتن مسلح یکی باشد . از مزیت های اسپیسر بتنی می توان افزایش مقاومت بتن در مقابل نفوذ آب و همچنین چسبندگی بیشتر بین بتن و اسپیسر نیز اشاره کرد .

اسپیسر پلاستیکی : این اسپیسر نسبت به انواع دیگر ارزان تر می باشد به همین دلیل بیشتر مورد استقبال مصرف کنندگان قرار گرفته است . از جمله معایب این نوع اسپیسر می توان به موارد زیر اشاره  کرد :

1 . ضریب حرارتی بتن و پلاستیک کاملا باهم متفاوت می باشد .

2 . عدم چسبندگی بین بتن و پلاستیک

3 . اسپیسر پلاستیکی در مقابل مواد شیمیایی مقاومت چندانی ندارد به همین دلیل در موقع استفاده از تعداد بیشتری استفاده می کنند .

اما اسپیسر پلاستیکی مزیت هایی نیز دارد از جمله :

1 . مقرون به صرفه بودن و اقتصادی بودن این نوع اسپیسر

2 . نیاز کمتر به نیروهای انسانی

3 . وزن سبک به دنبال آن قابل حمل آسان بودن

4 . قابل طراحی و تولید در اشکال مختلف

4 . سرعت اجرایی بالایی نسبت به دیگر اسپیسر ها دارد .

لازم به ذکر است اسپیسرهای بتنی و فلزی از لحاظ هزینه نسبت به دیگر اسپیسرها گران تر هستند اما سختی بالاتری در مقابل اسپیسرهای پلاستیکی دارند .

طبقه بندی اسپیسر ها :

اسپیسر کفی یا مثلثی – اسپیسر دیواری یا گرد  – اسپیسر دو شبکه – اسپیسرهای تیرچه بلوک

طبقه بندی اسپیسر ها بر اساس نوع تکیه گاه میلگرد ، سایز میلگرد ، محل استفاده و بار وارده می باشد .

اسپیسرهای کفی یا مثلثی : اسپیسر هارد فیکس – اسپیسر ماکس فیکس – اسپیسر مینی فیکس – اسپیسر ساید فیکس

اسپیسر هاردفیکس   ( Hardfix spacer) :

اسپیسر هارد فیکس برای قسمت هایی که شبکه میلگرد سنگین و پر تراکم مانند فوندانسیون گسترده ، کف و تیرهای سنگین است ، استفاده می گردد و برای ایجاد پوشش بتنی 30 الی 100 میلی متر بسیار مناسب است .  همچنین سایز میلگردهای مصرفی از 18 الی 32 میلی متر می باشد . این نوع اسپیسر قادر به تحمل بار نقطه ای 350 تا 500 کیلوگرم می باشد .

در مورد تعداد مصرف این نوع اسپیسر بر اساس نظریه تولید کنندگان در موارد زیر پیشنهاد می گردد :

کف های حجیم و فوق سنگین : در هر متر مربع ، میزان مصرف 6 الی 10 عدد می باشد .

کف های نیمه سنگین و فونداسیون ها : در هر متر مربع ، میزان مصرف 4 عدد می باشد .

تیرها : در هر متر مربع ، میزان مصرف 3 عدد می باشد . ( در هر ردیف 2 عدد به فاصله 60 -70 سانتی متر از هم )

نحوه استفاده اسپیسر هارد فیکس :

نحوه استفاده اسپیسر هارد فیکس بدین گونه می باشد که این اسپیسر دارای دو شاخک می باشد که برای قفل کردن میلگرد درونخود تعبیه شده است که میلگرد روی نشیمن گاه هارد فیکس قرار می گیرد و به وسیله شاخک ها ثابت می شود . همچنین برای جا زدن میلگرد داخل اسپیسر با چرخاندن به صورت جانبی باعث شکستن شاخک های پلاستیکی اسپیسر می شود .

 

اسپیسر ماکس فیکس  ( maxfix spacer ) :

اسپیسر ماکس فیکس برای قسمت هایی که شبکه میلگرد متوسط تا نیمه سنگین مانند شناژها ،کف هایی با وزن متوسط و تیر و دال  است ، استفاده می گردد .این نوع اسپیسر ایجاد پوشش بتنی 30 تا 75 میلی متر مناسب می باشد . همچنین سایز میلگردهای مصرفی از 8  الی 22 میلی متر می باشد . این اسپیسر قادر به تحمل بار نقطه ای150 تا 180 کیلوگرم می باشد . میزان مصرف اسپیسرماکس فیکس از نظر تولیدکنندگان  به صورت زیر می باشد :

تیرها : در هر متر طول ، میزان مصرف 3 عدد می باشد . ( در هر ردیف 2 عدد به فاصله 60 -70 سانتی متر از هم )

کف های نیمه سنگین: در هر متر مربع ، میزان مصرف 4 عدد می باشد .

نحوه استفاده اسپیسر ماکس فیکس همچون اسپیسر هارد فیکس می باشد .

اسپیسر مینی فیکس  ( minifix spacer ) :

اسپیسر مینی فیکس در مقاطع بتنی که ضخامت بتن ریزی پایین است و از آرماتورهایی با قطر پایین استفاده می شود ، کاربرد دارد . می توان این نوع مقاطع بتنی را به سقف های تیرچه بلوک ، سقف عرشه فولادی و . . . که در آن از شبکه میلگرد های سبک از جمله میلگرد حرارتی استفاده می شود ، اشاره کرد . اسپیسر مینی فیکس  برای میلگردهایی با سایز 6 الی 16 میلی متر بیشتر توصیه می گردد که عمده مصرف این نوع اسپیسر با سایز 12 در سازه های فولادی است .

 اسپیسر های پلاستیکی مینی فیکس قادر به تحمل بار نقطه ای 25 الی 35 کیلوگرم می باشند .

میزان مصرف اسپیسرمینی فیکس از نظر تولیدکنندگان ، 4 عدد در هر متر مربع می باشد .

 

اسپیسر ساید فیکس ( sidefix spacer ) :

 اسپیسر ساید فیکس در سازه هایی با وزن نیمه سنگین و متوسط از این نوع اسپیسر بیشتر استفاده می گردد و سایز میلگردها از 12 الی 25 میلی متر مناسب است . این نوع اسپیسر قادر به تحمل بار نقطه ای تا 200 کیلوگرم را می باشد . اسپیسر ساید فیکس به دلیل داشتن قفل کن یک طرفه در سازه هایی که تعداد اسپیسر های استفاده شده توسط ناظر کم اعلام شده است به عنوان اسپیسر تقویتی مورد استفاده قرار میگیرد و به راحتی از بغل به میلگرد جا زده می شود .

در فونداسیون ها و کف ها نیمه سنگین میزان مصرف ساید فیکس طبق نظریه تولید کنندگان در هر متر مربع 4 عدد می باشد .

اسپیسر دو شبکه :

اسپیسر دو شبکه مقاومت عالی ای دارد و قادر به تحمل بار نقطه ای تا 300 کیلوگرم را می باشد  . این نوع اسپیسر در دال های بتنی و کف های دو مش کاربرد دارد که این اسپیسر به صورت دو تیکه ( نری و مادگی ) طراحی شده است که قسمت نری در سایز های  90 الی 150 میلی متر و قسمت مادگی ( پایه پوش ) 25 الی 30 میلی متر طراحی می گردد . انتخاب این سایز ها بر اساس ضخامت سقف صورت می گیرد . و معمولا اسپیسر دو شبکه  در هر متر مربع ، 4 عدد مورد استفاده قرار می گیرد .

 

 

 

اسپیسر های دیواری و یا گرد  :

اسپیسر ویل فیکس – اسپیسر کیج فیکس – اسپیسر ویل سان – اسپیسر

اسپیسر ویل فیکس  ( Wheelfix spacer ):

برای سطوح عمودی از جمله دیوار ها و ستون ها کارایی دارد و برای سطوح افقی مناسب نمی باشد . در مرکز این اسپیسر قفل قوی وجود دارد که برای چفت کردن میلگردها می باشد . استفاده کردن از اسپیسر ویل فیکس در سطوح عمودی سبب موازی قرار گرفتن شبکه های میلگرد نسبت به قالب می شود و از پیچیدگی میلگردها جلوگیری به عمل می آورد . این اسپیسر می تواند پوشش بتنی 15 تا 100 میلی متر را ایجاد نماید . اسپیسر ویل فیکس ها مطابق استاندارد BSI 7973  طراحی و تولید می شوند تا در برابر بتن سیال مانعی ایجاد نکنند . توان باربری ویل فیکس ها با توجه به سایز میلگرد ها متفاوت است .

میزان مصرف اسپیسر ویل فیکس :

برای دیوار و سطح های عمودی در هر متر مربع ، میزان 3 عدد مصرف می شود .

برای ستون ها حداقل 16 عدد در یک ستون 3 متری  ( در هر ارتفاع 1.5 متر و در هر ضلع خاموت 2عدد )

نحوه استفاده اسپیسر ویل فیکس :

این نوع اسپیسر معمولا بر روی خاموت ها به صورت عمودی نصب می شود و در بعضی شرایط خاص ممکن است کاور پلاستیکی گرد روی میلگردهای اصلی نیز جای گذاری شود . اگر زمانی خاموت ها خارج از شبکه آرماتور ها باشد باید فاصله اسپیسر ویل فیکس ها از هم 75 سانتی متر در نظر گرفته شود .

 

اسپیسر کیج فیکس ( Cagefix spacer ):

این نوع اسپیسر برای کارهای عمودی سنگین ( شمع درجا و قالب لغزنده ) مورد استفاده قرار  می گیرد . این نوع اسپیسر در دو نوع O  و V  موجود می باشد . که نوع O  پیش از بسته شدن کامل ارماتورها و نوع  V  بعد از بسته شدن کامل شبکه آرماتورها مورد استفاده قرار می گیرد . اسپیسرکیج فیکس ها فاقد دندانه در محیط خود هستند که این امر باعث می شود که در اثر حرکت قالب ها هیچ اسیبی به اسپیسر و به دنبال آن به سازه وارد نشود .این نوع اسپیسر قادر به جا دادن میلگرد از سایز 8 تا 14 میلی متر می باشد و  توان بابری اسپیسر کیج فیکس 300 کیلوگرم است . تعداد استفاده از این اسپیسر در هر ستون بسته به طول میلگردها در هر 1.5 متر ، 1 عدد می باشد . و در شبکه های قفس شمع ها 8 عدد حول قطر شبکه میلگرد می باشد و در هر ارتفاع 1 متری تکرار می گردد .

 

نحوه استفاده اسپیسر کیج فیکس :

اسپیسر کیج فیکس جهت استفاده درقفسه شمع ، بعد از بافته شدن شبکه میلگرد های شمع و هنگامی که آماده برای ورود به چاه است روی خاموت ها نصب می شود تا فاصله لازم برای پوشش بتنی میلگرد نسبت به خاک را ایجاد بنماید .

 

 

 

اسپیسر ویل سان ( wheelsun spacer ) :

به این نوع اسپیسر، اسپیسر عمودی و یا خورشیدی نیز گفته می شود که در محل های عمودی و وزن متوسط کارایی دارد . محیط خارجی توسط کمان های با استقامت و منظم و فاقد دندانه می باشند . اسپیسر ویل سان معمولا به صورت عمودی بر روی خاموت ها جا زده می شوند .

میزان مصرف اسپیسر ویل سان :

 برای دیوار و سطح های عمودی  در هر متر مربع ، میزان 3 عدد مصرف می شود .

برای ستون ها حداقل 16 عدد در یک ستون 3 متری  ( در هر ارتفاع 1.5 متر و در هر ضلع خاموت 2عدد )

نحوه استفاده اسپیسر ویل سان :

اسپیسر ویل سان  معمولا بر روی خاموت ها به صورت عمودی جا زده می شود و در بعضی شرایط ممکن است که کاور گرد پلاستیکی روی میلگرد های اصلی نصب شود .

نکاتی برای انتخاب اسپیسر مناسب :

1 . عمر اسپیسر : با توجه به این که پلاستیک طول عمر بالایی برای تجزیه دارد پس طول عمر نوع پلاستیکی با دیگر نوع ها می توان گفت تقریبا برابر است .

2 . قیمت اسپیسر : طبق مطالب بالا قیمت اسپیسر های پلاستیکی بسیار پایین تر از اسپیسر های بتنی و فلزی می باشد اما مقاومت اسپیسر های پلاستیکی در مقایسه با نوع بتنی و فلزی بسیار پایین تر است پس بهتر است قبل از خرید با کارشناس مربوطه مشورت کنیم .

 

فاصله مجاز محل قرار گیری اسپیسرها :

این فاصله نباید کمتر از یک دوم ارتفاع مشخص شده برای اسپیسر ها باشد .

اندازگیری تحمل بار اسپیسر :

پیش از این که اسپیسر در پروژه نصب شود باید از مقاومت اسپیسر اطمینان حاصل کنیم برای این منظور  باید اسپیسر را زیر فک فشاری قرار داده و با وارد کردن نیرو ، بار قابل تحمل را اندازگیری کنیم .

 

ارتباط با ما

آدرس دفتر: تهران- حیابان 

آدرس کارخانه: جاده ساوه- ...

تلفن:09123058416-09366929939

آدرس ایمیل:info@tahkimsazeh.ir

تمامی حقوق این سایت متعلق به تحکیم سازه می باشد.